Novinky

AHR ČR podporuje návrh senátora Valenty

Napsal/a Klára Stárek Zachariášová | 31.1.2019
Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA

AHR ČR podporuje návrh senátora Valenty

 

V Praze 30. ledna 2019

Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) dlouhodobě zastává názor, že na hospodářský prospěch podnikatelů poskytujících některé služby nemá a nemůže mít vliv hudební či obrazová kulisa. Je to právě jen ona služba samotná, která tvoří pro zákazníka přidanou hodnotu a za jejíž poskytnutí platí.

AHR ČR vítá debatu, která vznikla na základě pozměňovacího návrhu pana senátora Valenty k novele autorského zákona. Zároveň se ztotožňuje s názorem, že na hospodářský prospěch podnikatelů nemá žádný vliv skutečnost, že v obchodě, kadeřnictví, restauraci nebo v hotelové hala hraje hudba či je takový prostor dotvořen obrazovou kulisou (např. televizní vysílání) v pozadí. Lidé nevybírají konkrétní služby hotelů, kadeřníků, obchodníků z toho důvodu, že si zde mohou poslechnout rozhlas, ale vyhledávají konkrétní službu, případně konkrétního zaměstnance, který jim tuto službu poskytne. Autorské poplatky jsou v tomto případě vybírány v podstatě dvakrát. Jednou od samotných vysílatelů, respektive rozhlasových a televizních stanic a podruhé ještě od každého, kdo si do své provozovny umístí rozhlasový nebo televizní přijímač. Navíc výběr probíhá pouze tam, kde se dá snadno zajistit, jako jsou kamenné provozovny služeb, penziony, restaurace a hotely. V případě ubytování v soukromí, tedy ve  více než 18 tisících bytech jen v Praze, kolektivní správci autorských děl poplatky prakticky nevybírají a své nároky neuplatňují .

 

Kontakt: ing. Václav Stárek, starek@ahrcr.cz , +420 602 765 632

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?