Novinky

AHR ČR vítá návrhy na snížení DPH pro ubytovací služby

Napsal/a Lucie Fialová | 4.5.2020
COVID-19 Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA

AHR ČR vítá návrhy na snížení DPH pro ubytovací služby

Praha, 4. května 2020 – Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) vítá vyjádření premiéra Andreje Babiše, že navrhne převedení DPH za ubytovací služby do nejnižší snížené sazby DPH 10 %. Tento krok by pomohl k podpoře podnikatelů v oboru, který byl nejvíce zasažen současnou pandemií, ale zároveň by zvýšil konkurenceschopnost turismu v rámci evropských zemí. 

AHR ČR navrhovala převedení DPH pro ubytovací služby již před vypuknutím pandemie. Důvodem bylo především zlepšit podmínky pro rozvoj cestovního ruchu v ČR a zajistit konkurenceschopnost našich služeb vůči ostatním zemím EU. U daně z přidané hodnoty navíc EU podporuje snížené sazby u služeb s intenzivním podílem lidské práce, což ubytovací služby splňují beze zbytku.  Návrh snížení sazby DPH pro ubytovací služby je zároveň součástí Záchranného plánu cestovního ruchu, na jehož vzniku a realizaci se asociace podílí. Pro srovnání uvádíme současné sazby DPH v sousedních zemích:

 

Sazby DPH pro ubytovací služby:

Německo 7%

Rakousko 10% 

Slovensko 10%

Maďarsko 5%

Polsko 8%

ČR 15%

 

Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu uvedl: „Podle našich studií, snížení DPH vždy vede k oživení trhu a zvyšování počtu pracovních míst v dotčeném oboru. To se potvrdilo i v sousedním Německu, při přechodu na 7% daň z přidané hodnoty pro ubytovací služby, kdy po zavedení došlo k nárůstu počtu pracovních míst v ubytovacích službách o více než sedm tisíc. Navíc by došlo k částečné harmonizaci sazeb ve službách cestovního ruchu a zjednodušení systému. Tuto myšlenku podporujeme a věříme, že by měla příznivý dopad i na kongresovou turistiku. Vnímáme ji, stejně jako námi prosazované snížení sazeb DPH pro stravovací služby, jako efektivní formu podpory podnikatelů v oboru, který v současné době utrpěl obrovské ztráty.“

 

Kontakt: Václav Stárek, +420 602 765 632, starek@ahrcr.cz 

TZ V PDF ZDE:  04 05 2020 AHR CR DPH PRO UBYTOVACÍ SLUŽBY TISKOVÁ ZPRÁVA

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?