Novinky

AHR vyzvala cizineckou policii k důslednější kontrole

Napsal/a David Hloch | 8.6.2016
Naše stanoviska

AHR vyzvala cizineckou policii k důslednější kontrole

Z důvodu rozšiřujícího se fenoménu pronajímání soukromých bytů a domů se AHR obrátila na cizineckou polici s výzvou, aby zvýšila pobytové kontroly ubytování cizinců v těchto soukromých zařízeních. Podle vyjádření platforem, které tyto pronájmy zprostředkovávají, se jen v Praze tímto způsobem pronajímá více než čtvrtina ubytovacích kapacit hlavního města.

Z dikce zákona o pobytu cizinců vyplývá, že povinnosti ubytovatele má každá osoba, jež poskytuje ubytování za úhradu nebo ubytovává více než 5 cizinců. Dle zákona je každý pronajímatel nemovitosti, jejímž nájemcem je cizinec, povinen vést domovní knihu. Povinnost vést domovní knihu je velmi často ze strany osob, které poskytují ubytování v soukromých zařízeních porušována. V realitě tak dochází k tomu, že zatímco povinnost registrovat a hlásit ubytované cizince je v hotelech a penzionech důsledně kontrolována, přibližně čtvrtina cizinců, kteří se ubytovávají v soukromí, registrována není pravděpodobně vůbec. V těchto zařízeních se mnohdy turista ani nesetká s poskytovatelem služby, tedy s pronajímatelem a nedochází k žádné registraci. V tomto světle pak veškeré kontroly a sankce vůči provozovatelům hotelů a penzionů, nedávají příliš smysl, neboť nemohou za takové situace vést ke zvýšení bezpečnosti a kontroly ubytovaných cizinců. Naše země se stále řadí mezi bezpečné destinace a je zájmem jak provozovatelů ubytovacích zařízení, tak i občanů této země a samotných turistů tento stav zachovat.

 

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?