Novinky

TZ - Paritní ustanovení HRS omezuje volnou soutěž

Napsal/a Artao | 12.1.2015
Tiskové zprávy

hotrec2.png- TISKOVÁ ZPRÁVA -

 

HOTREC vítá rozhodnutí německého soudu prohlašující paritní ustanovení HRS

za opatření omezující hospodářskou soutěž

Düsseldorf, Brusel (9. ledna 2015) - Vyšší krajský soud v Düsseldorfu zamítl odvolání hotelového rezervačního portálu HRS proti rozhodnutí federálního německého antimonopolního úřadu (Bundeskartellamt) týkajícímu se tzv. ustanovení MFN ("ustanovení o nejpreferovanějších národech" - most favoured nation clauses). Prostřednictvím takových MFN ustanovení společnost HRS po mnoho let smluvně zavazovala svoje hotelové partnery například k tomu, aby nenabízeli levnější ceny za pokoje nikde jinde nežli na portálu HRS. "Jedná se o mimořádně důležitý krok vedoucí ke znovunastolení svobody podnikání v odvětví pohostinství", těmito slovy uvítal Markus Luthe, předseda pracovní skupiny HOTREC pro oblast distribuce, výsledek soudního procesu.

Dne 20. prosince 2013 zakázal úřad Bundeskartellamt společnosti HRS používat ustanovení MFN v jejích smlouvách uzavíraných s hotely. Taková ustanovení bývají povinně předepisována distribučními partnery za účelem zachování identických cen za stejný typ pokoje a identických rezervačních podmínek ve všech online, a dokonce i offline, kanálech. Úřad Bundeskartellamt dospěl k závěru, že tato ustanovení MFN porušují německé i evropské právo na svobodnou hospodářskou soutěž. Od března 2014 nesmí HRS používat taková MFN ustanovení – či ustanovení o nejlepších sazbách – ve smlouvách uzavíraných s hotely v Německu. Společnost HRS podala proti tomuto zákazu ze strany Bundeskartellamt odvolání a stěžovala si u Vyššího krajského soudu v Düsseldorfu. Německá hotelová asociace IHA se formálně zúčastnila soudního řízení. Souběžně s řízením s HRS probíhajícím u Vyššího krajského soudu v Düsseldorfu vede Bundeskartellamt šetření – na základě stížnosti německé hotelové asociace IHA – také v souvislosti s MFN ustanoveními obsaženými ve smlouvách společností Booking.com a Expedia.

"Dnešní rozhodnutí Vyššího krajského soudu v Düsseldorfu nás plně utvrdilo v našem právním názoru, že ustanovení MFN předepisovaná společností HRS a dalšími hotelovými rezervačními portály představují jednoznačné a nehorázné omezování hospodářské soutěže. Také konkurenční rezervační portály byly nezákonně omezovány, stejně tak jako přímá distribuce v hotelovém odvětví", okomentoval vývoj Markus Luthe.

Svým rozhodnutím Bundeskartellamt otevřel zcela novou kapitolu. Podobně i dnešní verdikt Vyššího krajského soudu je vysoce zajímavý pro mnoho dalších evropských antimonopolních úřadů, které rovněž zahájily vyšetřování ve věci ustanovení MFN obsažených ve smlouvách s hotelovými rezervačními portály. "Jsme přesvědčeni, že dnešní rozhodnutí umožní zcela vymýtit praxi předepisování ustanovení MFN evropským hotelům, a že hoteliéři znovu získají svoji podnikatelskou svobodu. Dnešní rozhodnutí také jasně potvrdilo, že tato praxe skutečně brání hospodářské soutěži", dodal Christian de Barrin, CEO HOTREC.

Co je to HOTREC?

Konfederace HOTREC zastupuje sektor hotelů, restaurací a kaváren na evropské úrovni. Toto odvětví představuje přibližně 1,8 milionu podniků, z nichž 99% jsou organizace malé a střední velikosti (91% z nich jsou mikro-podniky zaměstnávající méně než 10 osob). Tyto podniky vytvářejí přibližně 59% přidané hodnoty odvětví. Odvětví pohostinství jen v samotné EU zajišťuje přibližně 10,2 milionu pracovních příležitostí. Společně s dalšími turistickými odvětvími je tento sektor jedním z největších průmyslových odvětví v Evropě. Konfederace HOTREC zastřešuje 42 národních asociací, které zastupují zájmy tohoto sektoru ve 27 různých zemích Evropy.

       

Další informace získáte na: www.hotrec.eu

TISKOVÝ KONTAKT: Daniel Makay, Manažer pro styk s veřejností, +32(0)2 513 63 23, daniel.makay@hotrec.eu

 

111 Bld Anspach Box 4 • 1000 Brussels Belgium • Tel +32 (0)2 513 63 23 • Fax +32 (0)2 502 41 73 • Hotrec@hotrec.eu • www.hotrec.eu HOTREC aisbl - BCE 0451.258.945

 

 

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?