Novinky

Podnikatelé jsou opět vystaveni nejistotě

Napsal/a David Hloch | 12.2.2021
COVID-19 Naše stanoviska

Praha 12. února 2021 – Asociace hotelů a restaurací České republiky čelí po včerejším rozhodnutí zákonodárců o neprodloužení nouzového stavu dotazům mnoha podnikatelů ve službách cestovního ruchu, jak mají postupovat od pondělí 15. února. Podnikatelé jsou tedy opět vystaveni naprosté nejistotě, jak se bude situace vyvíjet za dva dny a na co se mají případně připravit.

AHR ČR tedy apeluje na vládu, aby urychleně informovala veřejnost o dalších krocích a podmínkách pro podnikání od příštího týdne. Je velmi pravděpodobné, že v případě ukončení opatření na omezení ubytovacích a stravovacích služeb dojde k postupnému otevření restaurací a částečně také ubytovacích kapacit. Pro ekonomiku služeb je však neudržitelné opakované otevírání a uzavírání provozů, které je spojeno se zásadním zvýšením nákladů a při uzavření následnými ztrátami.

Pokud by mělo dojít k otevření služeb, pak AHR ČR apeluje na všechny provozovatele i zákazníky, aby důsledně dodržovali již v minulosti nastavená opatření na zajištění bezpečného provozu, jejichž základem je dodržování rozestupů mezi lidmi, používání roušek a respirátorů, desinfekce prostor a další opatření, která AHR ČR, jako profesní organizace sestavila do základního desatera bezpečného provozu. Václav Stárek k tomu uvedl: „Jsme přesvědčeni, že služby, které poskytujeme se dají nastavit velmi bezpečně a odpovědný přístup je v zájmu všech, ať již zákazníka nebo personálu. V současné době se ale opět nacházíme v situaci, kdy nevíme, jaká pravidla budou platit již za několik dní a je tedy v první řadě zásadní, aby byla příslušnými orgány výkonné moci co nejrychleji, srozumitelně a jasně stanovena. Domníváme se, že varianty pro případ neschválení nouzového stavu měly být již předem připraveny tak, aby nedocházelo k těmto chaotickým situacím, které velmi komplikují život všem podnikatelům.“

AHR ČR zároveň apeluje na vládu, aby byla obnovena jednání s HK ČR a SOCR ČR o kompenzacích postiženým oborům tak, aby byla skutečně spravedlivá a funkční, jak bylo uvedeno ve včerejším společném otevřeném dopise profesních svazů, který je k dispozici na tomto odkazu https://www.ahrcr.cz/Upload/xxx/otevreny-dopis-kompenzace-20210211_final.pdf

Kontakt: Václav Stárek, starek@ahrcr.cz + 420 602 765 632

Tisková zpráva ke stažení:  12 02 2021 TZ AHR ČR

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?