Novinky

Poslanci se přetahují, kdo více zdraží domácí dovolené

Napsal/a David Hloch | 28.5.2019
Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA

Poslanci se přetahují, kdo více zdraží domácí dovolené

Pětinásobné navýšení poplatku z ubytování obcím zaplatí všichni turisté o víkendech i na dovolených

Ve sněmovně jsou návrhy na 100,- až 150,- Kč na osobu a den

Pobyty domácích turistů se zkrátí mnohdy na jednodenní výlety, které budou znamenat propad pro turistické destinace i větší ekologickou zátěž

Praha 28. května 2019 - v Poslanecké sněmovně se v těchto dnech bude ve třetím čtení projednávat novela zákona o místních poplatcích, která přináší zvýšení poplatků za pobyt domácích i zahraničních turistů obcím. Původní vládní návrh počítá s postupným navýšením poplatku až na 50,- Kč na osobu a den. Ve sněmovně jsou však návrhy iniciované poslanci z řad Pirátů a KDU-ČSL na navýšení těchto poplatků až na 150,- Kč denně.

Poplatek by tak mnohdy převyšoval samotnou cenu ubytování, například ve stanových kempech a chatových osadách. V závěru tuto částku zaplatí samotní turisté, protože ubytovací zařízení ji pouze vybírají a předávají obcím. Zákon sice stanovuje pouze maximální výši poplatků a zastupitelstvo obce může schválit poplatek nižší, v současné praxi však většina obcí vybírá poplatek v maximální výši.

Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky k tomu řekl: „Neúměrné zvýšení poplatku přinese pouze úbytek domácích turistů, kteří budou dávat přednost jednodenním návštěvám před víkendovým pobytem, což bude možná větší zátěž pro některé obce než vícedenní pobyty.“ Prostým výpočtem dospělá osoba by zaplatila, při nevyšší navrhované sazbě, za týdenní pobyt 1050,- Kč místní poplatek. Tuto sazbu navíc ještě poslanec Jan Čižinský navrhuje zvyšovat o koeficienty dle velikosti obcí a to až na 4,5 násobek. Česká republika přitom dlouhodobě usiluje o prodloužení průměrné délky pobytů turistů ze současných 1,7 dne a na propagaci delších pobytů vynakládá prostřednictvím mnohých destinačních společností dlouhodobě poměrně značné finanční prostředky a úsilí.

Cestovní ruch a jeho potenciál je politiky neustále přehlížen, přestože zaměstnává více než 240 tisíc lidí a stát již nyní na odvodech získává 41,- Kč z každé stokoruny, utracené turisty.

AHR ČR vyzvala všechny poslance, aby nepřipustili neuvážený nárůst poplatků, které neúměrně zatíží občany ČR na domácí dovolené. Návrhy navíc nejsou podloženy žádnou studií o dopadech pro rozvoj cestovního ruchu.

 

Kontakt: Ing. Václav Stárek starek@ahrcr.cz , + 420 602 765 632

 

 TZ 2019 05 28

 

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?