Novinky

Režim C - program Antivirus

Napsal/a Lucie Fialová | 25.5.2020
COVID-19 Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA - HOSPODÁŘSKÁ KOMORA

Nedává smysl, aby nárok na Režim C programu Antivirus měly jen ty nejmenší podniky, když vládou zavedená preventivní opatření dolehla na firmy všech velikostí

 

Praha, 25. května 2020Tříměsíční zrušení sociálních odvodů za zaměstnavatele bude umožněno jen velmi úzkému okruhu těch nejmenších podniků – a to do 50 zaměstnanců. Kvůli takové podmínce nedosáhnou na pomoc všechny podniky, které ji reálně potřebují. Tato podpora se tak kvůli špatně nastaveným parametrům bude míjet s účinkem.

Potvrzují to data přímo od zaměstnavatelé. Z poslední analýzy Hospodářské komory na základě šetření mezi jejími členy vyplynulo, že firmy k udržení zaměstnanosti potřebují hlavně prodloužit a rozšířit program Antivirus s tím, že problémy podniků by výrazně zmírnilo, pokud by jim vláda dočasně zrušila placení povinných plateb pojistného podobně jako u OSVČ. Dočasné zrušení placení pojistných odvodů by přitom podle této analýzy pomohlo dvěma třetinám všech podniků ustát současnou krizi. Podnikatelé přitom už dříve uvedli, že pouhé posunutí plateb pojistného na podzim, navíc i nadále penalizované úrokem, je jen odkládáním problému.

V řeči čísel – ministryně práce a sociálních věcí dnes na tiskové konferenci po jednání vlády hovořila o tom, že na program dosáhne 88 % firem, tedy 233 tisíc zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají 1,464 milionu zaměstnanců v soukromém sektoru. Zbylé firmy tedy na režim nebudou mít nárok jen kvůli tomu, že nepatří do skupiny drobných zaměstnavatelů, přičemž to jsou právě tito zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají většinu z 3,7 milionu zaměstnanců soukromého sektoru v České republice.

Hospodářská komora, Svaz průmyslu a Konfederace zaměstnavatelských svazů na tuto skutečnost upozornily již v pátek ve společném prohlášení ZDE.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

 

Miroslav Diro 
Tiskový mluvčí a vedoucí Tiskového oddělení
Hospodářská komora České republiky
M: +420 724 613 088

diro@komora.cz  www.komora.cz

 

AHR ČR, jako člen představenstva  Hospodářské komory podporuje toto stanovisko a v tomto smyslu jsme rovněž oslovili premiéra. Limitem 25 / 50 zaměstnanců budou rovněž v cestovním ruchu vyloučeny většina významných zaměstnavatelů z řad hotelů a to převážně ve velkých městech a lázeňských regionech, včetně Prahy, která byla nejvíce zasažena a kde je každá 11. občan zaměstnán v cestovním ruchu.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA V PDF ZDE:  20200525_TZ HK ČR_Nedává smysl, aby nárok na Režim C programu Antivirus měly jen ty nejmenší podniky

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?