Novinky

Snížené 10% DPH pro ubytovací služby

Napsal/a Klára Stárek Zachariášová | 25.5.2020
Naše stanoviska

TISKOVÁ ZPRÁVA

AHR ČR vítá protikrizový balíček schválený vládou

Praha, 25. května 2020 – Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) vítá přijetí protikrizového balíčku, který dnes schválila vláda. Snížení sazby DPH pro ubytovací služby je dlouhodobou podporou pro podnikatele v cestovním ruchu, a navíc krokem ke zvýšení konkurenceschopnosti cestovního ruchu v rámci členských zemí EU.

AHR ČR navrhovala převedení DPH pro ubytovací služby již před vypuknutím pandemie. Důvodem bylo především zlepšení podmínek pro rozvoj cestovního ruchu v ČR a to i ve vztahu k ostatním zemím EU. U daně z přidané hodnoty navíc rovněž EU podporuje snížené sazby u služeb s intenzivním podílem lidské práce, což ubytovací služby splňují beze zbytku.  

AHR ČR vyzývá poslance a senátory, aby tento návrh podpořili a pomohli tak zmírnit existenční dopady výpadku spotřeby cestovního ruchu, který bude v letošním roce činit až 50% v porovnání s rokem 2019. Navíc sjednocení sazeb DPH u stravovacích a ubytovacích služeb zjednoduší systém nejen pro podnikatele, ale i zákazníky. 

Sazby DPH pro ubytovací služby v sousedních zemích:

Německo            7%

Rakousko           10%

Slovensko           10%

Maďarsko          5%

Polsko                 8%

ČR                        15% - nově 10%

Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu uvedl: „Protikrizový balíček je jednoznačně vstřícným krokem vlády pro podporu podnikání v ubytovacích službách. Naše hotelnictví je na vysoké úrovni ve srovnání s ostatními členskými státy EU a je pro nás klíčové, aby tomu tak bylo i po odeznění současné pandemie, která zasáhla zásadním způsobem právě služby ubytování a stravování. Stejně tak je velmi jasným signálem ochoty pomoci podnikatelům také zpětné uplatnění daňové ztráty. Věříme, že stejně vstřícně jako vláda, přistoupí k tomuto návrhu vlády i zákonodárci a podpoří tak udržení životaschopnosti cestovního ruchu, který za poslední tři měsíce celosvětově utrpěl výrazné ztráty.“

Kontakt: Václav Stárek, +420 602 765 632, starek@ahrcr.cz

Tisková zpráva v pdf:  25 05 2020 Protikrizový balíček TISKOVÁ ZPRÁVA AHR ČR

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?