Novinky

Stav ubytovacích a stravovacích služeb

Napsal/a David Hloch | 5.10.2020
COVID-19 Naše stanoviska Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA

Situace v ubytovacích a stravovacích službách – výstupy z průzkumu AHR ČR

Praha 5. října 2020 – dnešním dnem vstupuje v účinnost nouzový stav v ČR, který vyhlásila vláda na 30 dní. Zároveň začínají platit další opatření pro provozy stravovacích služeb a hromadné akce. Tato opatření dále prohloubí současnou krizovou situaci v cestovním ruchu a ve službách gastronomie. Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) již delší dobu volá po tom, aby byla opatření konzultována s odborníky z jednotlivých oborů a nastavena tak, aby měla co nejmenší dopad do podnikání a zároveň byla pochopitelná. Zatímco na kulturním představení může být až 500 účastníků, na konferenci, při dodržení rozestupů a nošení roušek maximálně 10.

Od září dochází k dalšímu propadu příjezdů zahraničních turistů, firemní akce, přesunuté mnohdy z počátku roku na podzim se ruší, stejně jako čeští turisté již ruší své potvrzené pobyty v hotelech a penzionech. Lidé se obávají chodit do restaurací, a to i v době obědů. Zatímco nikdo jasně nedoložil, že návštěva těchto zařízení je rizikovější než například návštěva divadla nebo obchodního domu, je obor hotelnictví a gastronomie opět nejvíce zasažen neustále se měnícími opatřeními.

AHR ČR zpracovala se společností Data Servis – informace s.r.o. v minulých týdnech průzkum jak mezi provozovateli ubytovacích a stravovacích zařízení, tak i mezi zákazníky. Sumarizaci hlavních výstupů přinášíme níže.

Veřejné stravování

Pokles tržeb od ledna do srpna 2020 v provozech veřejného stravování činil 40 mld. Kč, což představuje přibližně 36 %, přestože do tohoto výsledku jsou zahrnuty i rekreační oblasti a období prázdnin, kdy byl zaznamenán v některých místech nárůst zájmu ze strany domácích turistů. Predikce dalšího poklesu tržeb do konce roku za stávající situace je dalších 20 mld. Kč. Celkový roční pokles tržeb tedy bude představovat minimálně 60 mld. Kč

Bezpečnost restaurace z pohledu zákazníka – 75 % zákazníků považuje návštěvu dražších restaurací za bezpečnou, 58 % zákazníků považuje za bezpečný provoz levnějších restaurací a hospod a 74 % zákazníků považuje za bezpečnou návštěvu kaváren. 62 % návštěvníků barů považuje návštěvu těchto podniků za více rizikovou nebo rizikovou. Téměř polovina hostů barů a klubů omezila své návštěvy těchto podniků.

70 % zákazníků se domnívá, že restaurace dodržují dosud dostatečně preventivní opatření na šíření onemocnění COVID 19 v praxi.

Omezení otevírací doby se dotkne přímo přibližně 23 % provozoven, které musely uzavřít své provozy o 3 a více hodin. 63 % zákazníků kvůli omezení pracovní doby neomezí návštěvu restaurací, 29 % se vyjádřilo, že bude navštěvovat restaurace méně často a 8 % přestane do těchto podniků chodit.

Ubytovací služby

Praha

je nejvíce zasaženým regionem, který představoval 60 % objemu cestovního ruchu a každý 11. obyvatel Prahy byl v cestovním ruchu zaměstnán.

 

Uzavírání provozů

V hlavním městě bylo v září uzavřeno 10 % ubytovacích kapacit (v květnu to bylo 30 %), dalších 37 % podniků zvažuje dočasné přerušení provozu. Reálně tedy hrozí, že do konce roku bude téměř polovina uzavřena a otevření závisí na vývoji situace v příjezdu cizinců, konferenčních akcích a návštěvnosti města. 90 % provozů udržuje své zaměstnance díky programu Antivirus a očekává, jak bude nastaven připravovaný režim zákona o zaměstnanosti.

Obsazenost a vývoj cen

Obsazenost 4 a 5 * hotelů v Praze je od počátku roku 26 %, oproti 77,5 % v loňském roce. Tržba na disponibilní pokoj od počátku roku je 17,50 €, proti téměř 70,- € v roce předchozím. Výhled obsazenosti do konce roku je mezi 6 - 10 %, což za současné situace je opět ještě optimistický výhled.

Do konce roku počítá více než polovina ubytovacích zařízení s využitím konferenčních prostor maximálně do 10 %.

Ostatní regiony

Uzavírání provozů

Celkem 20 % ubytovacích zařízení v ostatních regionech zvažuje možnost dočasného uzavření provozu. 70 % provozovatelů ubytovacích zařízení čerpá program Antivirus a udržuje tak své zaměstnance.

Obsazenost

Dvě třetiny ubytovacích zařízení v ČR počítají s obsazeností do konce roku maximálně do 30 %. Zařízení, která mají k dispozici konferenční prostory a salonky, je budou mít obsazené maximálně do 10 %. Situaci dále budou zhoršovat současná epidemiologická opatření.

Jaká opatření připravují podnikatelé za této situace?

Všeobecně se podnikatelé připravují řešit současnou situaci především omezením rozsahu poskytovaných služeb nebo dočasným uzavřením provozu, dále snižováním nákladů, což bude mít přímý dopad jak do zaměstnanosti, tak na návazné dodavatele služeb a surovin. Dále zrušením některých plánovaných investic, a naopak zvýšením nákladů na hygienu a ochranu zaměstnanců.

Co by pomohlo podnikatelům?

Z nejčastějších odpovědí shrnujeme: pokračování programu Antivirus či jiné formy podpory zaměstnanosti; snížení odvodů za zaměstnance nebo jejich dočasné prominutí; jasný plán, jak se bude situace v pohostinství a v cestovním ruchu dále řešit; nevytváření nepodložených tvrzení o rizikovosti našeho oboru; co nejrychlejší obnovení příjezdu cizinců. 

Tisková zpráva v pdf ZDE: 05 10 2020 TZ AHR CR situace v ubytovacich a stravovacich sluzbach

Příloha: Podkladová analýza Dopady COVID-19  na trh HORECA ČR v roce 2020

zde:  2020_10_1_DataServis_Analyza_HORECA_tržby_postoje hostů_2020_AHR_ČR_Šimková

Kontakt: Václav Stárek, starek@ahrcr.cz , +420 602 765 632

 

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?