Novinky

TZ Hotrec - Francie zakazuje ustanovení o paritních sazbách

Napsal/a Artao | 16.7.2015
Tiskové zprávy

 

- TISKOVÁ ZPRÁVA -

 

Francie ze zákona zakazuje ustanovení o paritních sazbách

Další zásadní krok pro hotely v Evropě na cestě ke znovuzískání kontroly nad hotelovými nabídkami

 

Brusel, Paříž – 9. července 2015. Francouzské národní shromáždění dnes přijalo důležité rozhodnutí, když při závěrečném hlasování o „Macronově zákoně“ schválilo zrušení veškerých ustanovení o paritních sazbách ve smlouvách uzavíraných mezi hoteliéry a online cestovními agenturami OTA (Online Travel Agents), jakož i kvalifikování smluvních podmínek jako „mandátní smlouvu“. Jedná se o první rozhodnutí na legislativní úrovni v Evropě výslovně zakazující používání ustanovení o paritních sazbách v takovýchto smlouvách. Tímto rozhodnutím hoteliéři ve Francii znovu získají svoji podnikatelskou svobodu a budou svým zákazníkům schopni nabízet veškeré obchodní či tarifní výhody, jež budou pokládat za vhodné. Francie je tak po Německu druhou zemí, ve které se státní orgány rozhodly zakázat ustanovení o paritních sazbách ve smlouvách s OTA.

 

Toto rozhodnutí umožňuje hotelům ve Francii nastavovat na online i offline přímých distribučních kanálech nižší ceny, nežli jsou sazby nabízené přes prostředníky, a tím rovněž skoncovat s povinnými ustanoveními o paritě sazeb. Ve srovnání s rozhodnutím několika úřadů pro hospodářskou soutěž ze dne 21. dubna 2015 (včetně rozhodnutí francouzského úřadu), které umožňovalo svobodně nastavovat ceny pouze na offline distribučních kanálech, či jinak řečeno na distribučních kanálech 20. století, jako jsou telefon, fax, dopisy, atd., se tento nově odhlasovaný pozměňovací návrh drží reality současné doby.

 

„Pro francouzské pohostinství a pro naše zákazníky je to skutečná revoluce. Po rozhodnutí úřadu pro hospodářskou soutěž nyní toto hlasování přispěje k nastolení renovovaného kontraktačního rámce obnovujícího takové podmínky obchodních vztahů, jež jsou založeny na důvěře mezi hotely a rezervačními portály v zájmu spotřebitele“, míní Roland HEGUY, Prezident UMIH, francouzské členské asociace HOTREC.

 

„Tleskáme rozhodnutí francouzského národního shromáždění. Dnešní hlasování nepochybně potvrzuje zákaz paritních ujednání v celé Francii, čímž vytváří další milník v probíhajících diskuzích o použitelnosti paritních ujednání ve Francii i v Evropě“, uvedl Didier Chenet, Prezident GNI, francouzské členské asociace HOTREC.

 

„Evropské odvětví pohostinství vnímá toto rozhodnutí jako klíčový milník na cestě k obnovení úplné podnikatelské svobody hoteliérů napříč Evropou. Po Německu, které zakázalo ustanovení o paritních sazbách v případu souvisejícím s hospodářskou soutěží, po němž následovalo rozhodnutí soudu, nyní Francie v legislativním procesu otevírá potenciální novou cestu vpřed“, uvítala francouzské rozhodnutí Susanne Kraus-Winklerová, Prezident HOTREC.

 

Společně s rozhodnutím německého úřadu pro hospodářskou soutěž a dřívějším rozhodnutím soudu toto rozhodnutí vážně zpochybňuje relevanci nedávného oznámení společností Booking.com a Expedia o úpravě jejich podmínek do podoby formálních závazků z 21. dubna. „Evropské hotelové odvětví pevně věří, že se zahájení tohoto procesu obnovování podnikatelských svobod nezastaví na francouzských a německých hranicích“, uzavírá Susanne Kraus-Winklerová.

 

 

 

Co je to HOTREC?

 

Konfederace HOTREC zastupuje sektor hotelů, restaurací a kaváren na evropské úrovni. Toto odvětví představuje přibližně 1,8 milionu podniků, z nichž 99% jsou organizace malé a střední velikosti (91% z nich jsou mikro-podniky zaměstnávající méně než 10 osob). Tyto podniky vytvářejí přibližně 59% přidané hodnoty odvětví. Odvětví pohostinství jen v samotné EU zajišťuje přibližně 10,2 milionu pracovních příležitostí. Společně s dalšími turistickými odvětvími je tento sektor jedním z největších průmyslových odvětví v Evropě. Konfederace HOTREC zastřešuje 42 národních asociací, které zastupují zájmy tohoto sektoru ve 28 různých zemích Evropy.

 

 

Další informace naleznete na: www.hotrec.eu

TISKOVÝ KONTAKT: Daniel Makay +32 504 78 42, daniel.makay@hotrec.eu

 

 

111 Boulevard Anspach Box 4 • 1000 Brussels Belgium • Tel +32 (0)2 513 63 23 • Fax +32 (0)2 502 41 73 • Hotrec@hotrec.eu • www.hotrec.eu

HOTREC® aisbl - BCE 0451.258.945

 

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?