Novinky

Reakce na vyjádření ministra Síkely v PSP ČR

Napsal/a David Hloch | 13.1.2022
COVID-19 Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA

Podnikatelé stále marně čekají na jasné stanovisko vlády ke kompenzacím

Asociace hotelů a restaurací reaguje na vyjádření ministra Síkely v PSP ČR k připraveným dotačním programům

Praha 13. ledna 2022 - vláda by se měla jednoznačně vyjádřit k očekávání podniků, postižených opatřeními vlády v době nouzového stavu, zda spustí programy připravené předchozí vládou. Podle vyjádření pana ministra Síkely v PSP ČR se kompenzace nedostaly k malým a středním podnikům a finanční prostředky byly vyváděny do zahraničí. Přitom nebyly předložena žádné konkrétní informace a data k uvedenému tvrzení.

HK ČR již v říjnu vydala data k programu Covid nepokryté náklady a Covid 21. V programu CNN bylo podáno 8 196 žádostí a v programu C21 14 598 žádostí. Programy již v minulosti alespoň částečně kompenzovaly ztráty podnikatelů a umožnily jim přečkat velmi těžké období (krytí ztrát podnikatelů bylo max. do 40 %), kdy byla jejich podnikatelská činnost státem omezena. Stejná situace nastala v období nouzového stavu listopad–prosinec, kdy byly zcela nepochopitelně zrušeny adventní trhy. Navíc byl omezen provoz restaurací a zpřísnilo se opatření pro využívání například ubytovacích a stravovacích služeb pouze na O–N. Tentokrát však bez jasné informace nové vlády, zda a kdy bude tyto ztráty alespoň částečně kompenzovat.

Podle průzkumu AHR ČR uvedená opatření přinesla jen v prosinci propad tržeb ubytovacích a stravovacích zařízení další dvoutřetinový propad tržeb a prakticky 90 % storna již předem dohodnutých skupinových akcí.

  • Obsazenost za prosinec 2021 se pohybovala v horských střediscích v průměru na 40 %, v ostatních oblastech do 30 %.
  • Výhled obsazenosti na leden–únor 2022 je v horských oblastech do 50 %, ostatní do 20%
  • Ubytovací i stravovací zařízení na konci roku čelila po zpřísnění opatření, respektive zavedení pravidla O–N až 2/3 propadu hostů.
  • Storna jak skupinová, tak individuální byla až 90 %.
  • Restaurace zaznamenaly storna většiny již rezervovaných vánočních setkání firem.

Období vánočních svátků a nového roku je tradičně obdobím vysoké sezóny jak pro gastronomická, tak i ubytovací zařízení. Ztráty v této době jsou tedy pro mnohé podnikatele zcela zásadní před nadcházející velmi nízkou sezónou ve městech a rekreačních oblastech. Pro horské podniky je pak zimní období časem, kdy generují více než polovinu celkových tržeb, takže již druhý rok zásadních omezení je pro mnohé podnikatele likvidační.

Jak je patrno, také leden a únor přinese již druhým rokem podnikatelům v cestovním ruchu a pohostinství další zásadní ztráty, které opakovaně ohrožují existenci jejich podniků. Pokud vláda neobnoví pro měsíce leden–únor program Antivisrus B, případně nezavede Kurzarbeit, 70 % podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách uvažuje o dalším propouštění zaměstnanců, a to v průměru o více než třetinu stávajících stavů.

Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu dodává: „Situace v postižených oborech je skutečně kritická a výhledy na zlepšení v nejbližších dvou měsících jsou zcela nereálné. AHR ČR očekává jasné stanovisko MPO, případně urychlené jednání o formě kompenzací za předešlé dva měsíce.“

Podnikatelé stále marně čekají na jasné vyjádření současné vlády, jak se ke kompenzacím připraveným předchozí vládou postaví. Tato vláda přitom deklarovala, že bude více transparentní a bude lépe komunikovat.

Kontakt: Václav Stárek, starek@ahrcr.cz , +420 602 765 632

 

Tisková zpráva v pdf:  13 01 2022 TZ AHR ČR

Staňte se členem Asociace hotelů a restaurací České republiky
CHCI SE STÁT ČLENEM

Chcete ušetřit na poplatcích OSA a Intergram? Chcete, aby Vaše ubytovací  a stravovací zařízení hrála první ligu? Chcete mít možnost připomínkovat zákony, jež ovlivňují Vaše podnikání? Potřebujete přihrát více klientů a více zviditelnit Vaše zařízení? Nechcete ztrácet čas vyhledáváním všech nových předpisů a zákonů? Chcete získat novou inspiraci a zkušenosti od svých kolegů?